Powerstop Extreme Performance AR82126XPR Front Brake Disc, Cross
5.00 out of 5
(1 customer review)
8 products sold in last 7 hours
Selling fast! Over 11 people have in their cart
1000 in stock
25 people are viewing this right now
  • Check Mark Estimated Delivery : Up to 4 business days
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
  • Apple Pay
Guaranteed Safe And Secure Checkout
Product Details
POWERSTOP EXTREME PERFORMANCE CROSS-DRILLED AND SLOTTED BRAKE DISCS
Meets factory specifications
Gets rid of disc warp
High carbon concentration means better heat dissipation and overall temperature stability
Makes braking in slippery or wet conditions more predictable
Eliminates steering wheel shake/pulsing
Holes mean better cooling power – up to 180 degrees
Slots keep dust and gas particles from building up between rotor surface and pad
Rust resistant silver zinc-plated finish
Perfect for track, off-road, rally use and also daily drivers
Highlights
Note:
Front
Location:
Front, Driver And Passenger Side
Series:
Powerstop Extreme Performance
Design:
Cross-drilled and Slotted
Product Fit:
Direct Fit
Quantity Sold:
2-Wheel Set
Bolt Pattern:
5 x 4.72 in.
Recommended Use:
Performance Replacement
Disc Design:
Cross-drilled and Slotted
Leaves Warehouse in:
Same day – 1 business day
Construction:
HAT; VENTED
Diameter:
12.6 in.